INFORMACJE i zapisy + 48 508 399 778

Psychologia jedzenia i odchudzania

PSYCHODIETETYKA - NEURODIETETYKA - MINDFULNESS
Wszelkie diety są nieskutecznymi metodami walki mózgu z żołądkiem, a wskutek tego że mózg wie lepiej, już na wstępie diety skazane są na niepowodzenie.

Zapraszam do nowego działu Psychodietetyka, który powstaje dla tych z Państwa, którzy interesują się zależnościami między psychiką a wagą ciała oraz wynikającymi z nich zaburzeniami odżywiania. 

 

Czym jest psychodietetyka?

Dla wielu z nas zrzucenie kilku zbędnych kilogramów nie jest problemem. Z łatwością je eliminujemy, rezygnując świadomie z dodatkowej porcji ulubionego deseru. Niewielkie ograniczenie powoduje łatwą zmianę a efekt pojawia się w sposób naturalny. Jednak nie każdy ma takie szczęście. Są osoby, dla których „zrzucenie zbędnych kilogramów” to droga przez mękę i seria wielu niepowodzeń, mimo ogromu wyrzeczeń. W tym momencie jedyną skuteczną pomocą okazuje się zupełnie nowa i mało jeszcze znana dziedzina – psychodietetyka.


Czym więc jest psychodietetyka? Jest specjalnością zajmującą się psychologią odżywiania. Jest psychologicznym spojrzeniem na sposób odżywiania się, rentgenem prześwietlającym nasze psyche nawyków jedzeniowych. Bezlitośnie demaskującym emocje, które kryją się za nadwagą , otyłością i zaburzeniami odżywiania.

W porównaniu do dietetyki, która zajmuje się sposobem leczenia skutków nieprawidłowego odżywiania, psychodietetyka zajmuje się psychicznymi przyczynami nadwagi czy otyłości, głęboko ukrytymi w naszej psychice.Psychodietetyk, czyli kto?

Psychodietetyka jest wiedzą zarówno z obszaru psychologii jak i dietetyki. Pomaga wszystkim tym, którzy zmagają się z problemami związanymi z utrzymaniem prawidłowej dla organizmu wagi. Jest to dziedzina, która łączy czynniki psychologiczne z nawykami żywieniowymi człowieka, w celu uzyskania w nich trwałej zmiany.

Psychodietetyk w sposób całościowy ocenia przyczyny zaburzeń odżywiania, jak również chorób wynikających z niewłaściwego odżywiania. Stara się leczyć przyczyny (niska samoocena, pesymizm, poczucie wyalienowania, nieumiejętne radzenie sobie ze stresem i z trudnymi sytuacjami) i zmieniać nastawienie pacjentów, a dopiero w dalszej kolejności zajmuje się odpowiednią dietą.
 

Dla kogo?

 Psychodietetyka przeznaczona jest dla wszystkich tych osób, które mają problemy z utrzymaniem właściwej wagi oraz dla tych, którzy borykają się nieustannie z efektem jo-jo. Jednocześnie jest też dla tych, którzy podejmowali niezliczone próby zrzucenia zbędnych kilogramów, a walkę o wymarzoną sylwetkę kończyli po kilku tygodniach. Psychodietetyka jest również dla osób chorych, poddawanych zabiegom chirurgicznym czy długotrwałemu leczeniu. Dzięki zmianie nawyków żywieniowych pacjent może poprawić swój stan zdrowia, a także zapobiec pogorszeniu swojej sytuacji zdrowotnej.Poprawia myślenie


Psychodietetyka, jak sama nazwa wskazuje, spotkanie ze zbędnymi kilogramami rozpoczyna w umyśle pacjenta. Jadłospis czy rozkład ćwiczeń nie jest priorytetem. Na początek trzeba zmienić swój sposób myślenia. To właśnie tutaj leży klucz do sukcesu. To nieodpowiednie myślenie i niewłaściwe nastawienie było powodem porażki. Oczywiście, jeśli dieta będzie traktowana jako przykry obowiązek, uciążliwa czynność, a także pasmo wielu wyrzeczeń i niepowodzeń. Zadaniem psychodietetyki jest przekonanie osoby odchudzającej się, że nie jest na diecie, a jedynie zmienia kilka swoich nawyków żywieniowych, zaczyna zdrowo i lepiej żyć. Dodatkowo również, zaleca się osobom myśleć jak osoba szczupła. Jest to początkowo trudne, ale jest o wiele bardziej skuteczne niż ciągłe zaniżenie swojej wartości i wmawianie sobie, że jest się niezdolnym do osiągnięcia założonego celu. Jeśli zmieniamy sposób myślenia, zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie ćwiczeń i aktywnego trybu życia staje się łatwiejsza.


Motywuje do działania

Psychodietetyka to przede wszystkim odpowiednia motywacja i wzbudzenie potrzeby wprowadzenia zmian w życiu pacjenta. Psychodietetyk pomaga ustalić cel, pomaga wytyczyć drogę a jednocześnie pokazuje jak znaleźć siłę i motywację do tego, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę i sprawić, by nowa dieta stała się nawykiem żywieniowym, a nie tylko krótkotrwałym kaprysem. Dla psychodietetyka kluczem do sukcesu jest motywacja pacjenta. Większość porażek w odchudzaniu oraz w zmianie nawyków żywieniowych wiąże się właśnie z brakiem wystarczającej motywacji i z tzw. słabą silną wolą. W psychodietetyce istotna jest nauka motywacji, której dwa elementy to ważność zmiany dla pacjenta i jego ufność we własne możliwości.

Założenia psychodietetyki


Jednym z najważniejszych założeń psychodietetyki jest zmiana nawyków żywieniowych pacjenta. Zmiana ma nie oznaczać wyrzeczeń, głodu i ciągłego katowania się niesmacznymi, małymi porcjami posiłku. Może być ciekawa, kolorowa, a przede wszystkim syta i bardzo zróżnicowana przez co nieodczytywana przez mózg jako zagrożenie głodowaniem. Ważnym założeniem psychodietetyki jest wsparcie ze strony psychodietetyka w zmotywowaniu pacjenta do wytrwania w zmianie. Pomoc w zrozumieniu psychologicznych przyczyn, które blokowały efektywność dotychczasowych diet. Jeśli określi się powody tycia dużo łatwiej będzie skutecznie, a przede wszystkim trwale zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej. Wskutek pracy nad samooceną pacjent osiąga upragniony efekt w postaci trwałej zmiany nawyków żywieniowych i prozdrowotnego stylu życia.

I dla zdrowych i dla chorych

Wydawać, by się mogło, że psychodietetyka jest wyłącznie dla tych, którzy mają kłopoty ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Nic bardziej błednego! „Psychologowie odżywiania” zatrudniani są coraz częściej w placówkach zdrowia, a ich zadaniem jest pomoc w przygotowaniu psychiki pacjenta do zaprzyjaźnienia się z nowym sposobem odżywiania. Pomagają zmotywować pacjenta do przestrzegania ustalonej diety dla chorych, u których dieta jest kluczowa dla odzyskania pełnej sprawności i dobrej formy.

Dla mnie istotną wartością w pracy jest znajomość wpływu emocji na styl jedzenia, która powoduje, że zabierając pacjentowi ulubiony słodki deser, który poprawiał mu nastrój i koił smutek, dajemy coś, co wypełnia powstałą pustkę i zapobiega pogłębianiu emocjonalnego dołka. Świadomość zachowania równowagi w zmianie nawyków żywieniowych pomaga pacjentowi przezwyciężyć słabości, zmienić nastawienie do nowego systemu odżywiania i co najważniejsze uzyskać trwały efekt. Trwały, czyli taki w którym mózg zapomni, że kiedykolwiek musiał sobie czegoś odmawiać, a słowo dieta stanie się zupełnie obojętne.


Autorka: Violetta Karys.

Artykuł jest fragmentem pracy autorki, wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2010 - 2018 Psychobiologia Somatyki Violetta Karys ul. Zwycięska 14E/4/3 Wrocław 53-033